کاربرد پشم سنگ در عمران

کاربرد پشم سنگ در ساختمان سازی

پشم سنگ جز خانواده عایق های حرارتی می باشد. این محصول از الیاف های معدنی تشکیل شده است. ماده اولیه پشم سنگ، سنگ بازالت از گروه سنگ های آذرین می باشد که از بازمانده های فعالیت های آتشفشانی است.

چرخه تولید پشم سنگ

پشم سنگ یک ماده کاملا طبیعی به شکل پشم ریسیده شده است که از گدازه های سنگ های آتشفشانی که بیش از ۲۰۰ میلیون سال عمر دارند، به دست می آید. این سنگ ها طبقه بندی و به اندازه مناسب خرد می شوند. سپس با کک و سرباره مخلوط شده و در کوره ای با دمای۱۵۰۰ درجه سانتی گراد ذوب می شوند.

 • ماده مذاب به سوی یک سری چرخ های در حال گردش هدایت می شود تا در آنجا به شکل پشم ریسیده شود.
 • این پشم از ماشین ریسندگی وارد محفظه ای می شود که در آن مقدار کمی رزین و روغن های معدنی به آن اضافه می شود.
 •  این کار رشته ها را به هم متصل کرده و آن ها را ضد آب می کند. در این مرحله پشم به صورت تشکی است که به کوره هایی هدایت می شود تا در آنجا فرآوری و فشرده شود.
 •  سپس به شکل ها و اندازه های مختلفی بریده می شود تا بتواند با روکش هایی از مواد دیگر تلفیق شده و محصولات تخصصی و استاندارد بوجود آورد.

مشخصات فنی پشم سنگ

ویژگی ها و مشخصات فنی پشم سنگ در یک نگاه کلی به شرح زیر می باشد :

 • میزان مقاومت پشم سنگ در مقابل حرارت
 • ضریب رسانایی حرارت آن
 • خورندگی پشم سنگ
 • ضریب جذب صوت
 • اکسیدهایی که ماده اولیه پشم سنگ را به وجود می آورند

اجرای پشم سنگ

در مکان هایی که آب و هوای ابری و طوفانی دارند به منظور ممانعت از سر و صداهای ناشی از رعد و برق و باد به ساختمان ها پشم سنگ بسیار مفید می باشد. همچنین در سالن های سینمایی در اتاق ها و جاهایی که هدف عدم نفوذ صدا به بیرون می باشد از پشم سنگ می توان استفاده نمود و بسیار کاربردی می باشد.

نصب این محصول آسان بوده و تقریبا یک هفته زمان برای نصب کامل لازم می باشد. پشم سنگ های مورد نیاز برای این کار با نام های لوله ای و فله ای در نظر گرفته شده اند و همه منافذ را پوشش می دهند. از پشم سنگ در ابعاد و اشکال مختلف می توان استفاده کرد.

مراحل نصب و اجرای عایق پشم سنگ عبارتند از 

 • اندازه گیری
 • علامت گذاری پشم سنگ
 • برش مصالح
 • نصب در محل
 • پایان کار

در ابتدا مکان هایی را که در نظر داریم که عایق بندی کنیم را دو مشخصه طول و ضخامتشان را اندازه گیری نماییم. اگر مکانی که شما برای آن می خواهید فرآیند اندازه گیری را انجام دهیم به فرم پیچیده ای باشد باید از چند اندازه استفاده نمایید زیرا که میزان درست عایق که باید به کار رود را از این طریق می توان به دست آورد. سپس این اندازه های به دست آمده را روی مصالحی که تهیه نموده اید در شرایطی که کامل فیت شوند علامت زده و دلیل فیت بودن ثابت ماندن عایق می باشد. چنانچه از این عایق مورد نظر نهایت بهره برداری شود و از ورود و خروج صدا ممانعت به عمل بیاید.

 استفاده از ماسک در حین برش پشم سنگ ایران حائز اهمیت می باشد. چنانچه برش این عایق ها ذراتی را تولید می کند و به کار بردن ماسک از ورود گرد و غبار به ریه شخص نصب کننده تا حدی جلوگیری می کند. مرحله پس از برش قرار دادن آن در داخل دیوار ها و سقف مورد نظر بوده تا عایق صوت به محیط مورد نظر شود. در صورتی که کاملا محصولات در مکان فیت نشوند از میخ برای چسباندن آنها به دیوار استفاده نمایید. مرحله نهایی نصب عایق برای دیوار اینگونه است که تیغه در جلوی عایق کشیده و با این کار از دیده شدن آن جلوگیری شود و پس از آن عملیات دیگر دیوار و سقف مانند دکوراسیون و معماری اجرا شود.

کاربرد پشم سنگ در ساختمان سازی

استفاده از پشم سنگ در استودیو موسیقی

از آنجایی که پشم سنگ عایق صوتی می باشد در استودیو های موسیقی از آن استفاده می شود و همچنین عایق حرارتی بسیار خوبی بوده که در زمستان آن را برای گرم تر کردن خانه به کار می برند همه پشم سنگ ها معمولا نصب و اجرای یکسانی دارند و استفاده از آنها عدم اتلاف انرژی و سوخت و بهینه سازی در مصرف آن را به همراه دارد منتها اگر به درستی نصب نشوند کاهش بهره وری اتفاق می افتد.

نکته ای که برای نصب پشم سنگ ایران باید به آن توجه شود در نظر گرفتن انتقال جریان حرارتی و صوتی و رطوبت الیاف آن می باشد که حتما باید کنترل شده زیرا که منجر به نگه داشتن هوا درون عایق شده و حرارت و صوت را به اندازه مناسب کنترل می نماید. گاها به دلیل عدم مقاومت کافی این عایق الیاف در برابر حرارت بر روی آن یک پوشش دیگر قرار می دهند. عایق های نصب شده در فضاهای داخلی بنا لازم است دارای پوشش پلاستیکی باشند و آنها که بر روی فضاهای باز قرار گرفته اند از پوششی خارجی برایشان استفاده می شود که جنسشان غالبا فویل آلومینومی و کاغذ کرافت در نظر گرفته شده است.

 عایق های پشم سنگ

۱. خواص ضد آتش پشم سنگ

خواص ضد آتش پشم سنگ ایران تا بیشتر از چهار ساعت آزمایش و اندازه گیری شده است  و خاصیت پوشش دهی روزنه های آن درسازه های گچی یا سیمانی دیوارها ویا کاربردهای کف، جایی که لوله ها، کابل ها یا کانال ها از میان حفره هاعبور می کنند، اندازه گیری و تایید شده است.

۲. قابلیت رسانایی حرارتی

قابلیت رسانایی حرارتی یکی از مهمترین ویژگیهای عایقهای حرارتی است  .

عمل عایق حرارتی پشم سنگ ایران بدین گونه است که از انتقال انرژی حرارتی از هر سه طریق ( همرفت، هدایت و تابش ) جلوگیری می‌کند و در نهایت جریان انرژی قطع می‌شود و یا به حداقل می‌رسد. این خصوصیت مبنای صرفه‌جویی در مصرف انرژی به وسیله عایق کاری است. در ساختمان های مسکونی از عایق به منظور کاهش مصرف انرژی استفاده می‌شود.

به طور کلی کار عایق حرارتی این است که محیط گرم را گرم و محیط سرد را سرد نگه دارد. هر چه قابلیت رسانایی حرارتی کمتر باشد، کیفیفت عایق بهتر است.

۳. عایق صوتی پشم سنگ

۱. پشم سنگ ساختمان فیبری بازی دارد که برای جذب وکنترل صدا بسیار مناسب است.

۲. محصولات ضد صدای پشم سنگ ایران برای استفاده دردیوارها، سقف ها، پشت بام ها، کف ساختمان ها و اطراف ماشین ها و تاسیسات تولید می شود وتاثیر به سزایی در جلوگیری از ورود و خروج صدا بین همسایگان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *