کناف در ساخت و ساز

استفاده از کناف در ساخت و ساز

این محصول نوعی صفحه روکش دار بوده که روی آن گچی می باشد و در کلیه کارهای ساختمانی جدید به کار می رود. استفاده از کناف دلایل گوناگونی دارد. سرعت اجرای بسیار بالا و نحوه اجرای وسیع تر که به زیباسازی ساختمان ها کمک می کند، برخی از این دلایل هستند.

کناف و تاثیر آن بر ساختمان

کناف باعث می شود که بار ساختمان کمتر و در اصطلاح ساختمان سبک تر شود. همچنین در زمان زلزله احتمال تخریب ساختمان به حداقل می رسد. که به دنباله آن خطر جانی و آسیب رسیدن به افراد کمتر می شود. از کناف برای مدرن کردن خانه های قدیمی استفاده می شود. با استفاده از کناف و کاغذ دیواری می توان جلوه بسیار لوکسی به ساختمان بخشید.

سقف کاذب کناف

یکی از مهمترین کاربردهای کناف، استفاده از آن برای سقف خانه است. سقف های کناف معمولا به صورت یکپارچه و بدون درز هستند. همین موضوع باعث انعطاف بالای آن برای طراحی های متنوع می شود. علاوه بر این کناف سقف دردسرهای کمتری نسبت به سایر مصالح ساختمانی دارد و باعث می شود تا کار در زمان کمتر و با صرف هزینه و انرژی کمتری تمام شود.

انواع سقف کاذب کناف

سقف کاذب کناف به دو نوع کناف یکپارچه و کناف مشبک تقسیم بندی می شود. در سقف کناف یکپارچه از زیر سازه های فولادی برای ایجاد زیرساخت استفاده می شود. پس از آن صفحات کناف با استفاده از پیچ و مهره به این زیر ساز فولادی متصل می شوند. در نهایت با بتونه کاری و درزگیری صفحات، کار کناف سقف پایان می یابد.

برای سقف کاذب کناف مشبک از تایل های پوشالی و گچی استفاده می شود که با استفاده از آویزهای مخصوص به سقف خانه متصل می شوند. این نوع سقف با سرعت بالا و به سادگی اجرا می شود. که از مهم ترین مزایای این نوع سقف کاذب می توانیم به قابلیت تنظیم ارتفاع اشاره کنیم.

استفاده از کناف در ساخت و ساز

خصوصیات کناف

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، به دلیل اینکه جنس کناف بسیار سبک است در زمان زلزله ایمن تر خواهد بود. همچنین اگر در برابر آتش مستقیم قرار بگیرند در حدود ۳ ساعت از خود مقاومت نشان می دهد. با استفاده از کناف می توان هزینه های مربوط به سازه و فوندانسیون را کمتر کرد. کناف ها در برابر صوت، رطوبت و همچنین حرارت عایق هستند.

یکی از مهم ترین قابلیت های کناف رنگ آمیزی آنها بلافاصله بعد از نصب می باشد. به دلیل طراحی منحصر به فردی که دارند، تعمیر و تعویض آن ها را می توان به آسانی انجام داد. انعطاف پذیری بالای معماری کناف یکی دیگر از مزیت های این مصالح است. می توان از آنها برای ایجاد سقف های دکواتیو و قوس دار استفاده کرد.

دور ریز در این مصالح بسیار کم است. زیرا می توان سطح های زیادی را با حداقل مصرف مصالح، کناف کرد. چون در اجرای کناف ضخامت دیوارها کم می باشد، سطح مفید زیر بنای ساختمان افزایش می یابد. توجه داشته باشید که کناف برای هر وضیعت آب و هوایی مناسب بوده و تغییر شکل نمی دهد.

مزایای کناف

کاهش بار مرده ساختمان

این نوع دیوار در مقایسه با دیوارهای بنایی ده تا پانزده برابر سبک تر است. بنابراین می تواند با کاهش بار مرده ساختمان، تأثیر نیروی زلزله را بر ساختمان کمتر کند. علاوه بر این در صورت تخریب ساختمان، به علت سبکی این نوع مصالح، خطر جانی کمتری برای ساکنان ساختمان خواهد داشت.

نحوه اتصال انعطاف پذیر پانل های گچی

سبک بودن مصالح کناف، نحوه اتصال انعطاف پذیر پانل های گچی به زیرسازی فلزی و پروفیل ها، همگی به گونه ای هستند که نیروی زلزله تأثیر مخرب کمتری بر ساختمان خواهد داشت.

حذف صرف زمان برای خشک شدن مصالح

مصالح بنایی نیاز به زمان برای خشک شدن دارند. در مناطق سردسیر و فصول سرد سال لازم است محیط گرم باشد. زیرا در صورتی که گچ تازه در مدت معین خشک نشود در مقابل رطوبت خود طبله کرده و به صورت جدا از هم ظاهر می‌شوند و پس از آنکه رطوبت از بین رفت و محل خشک شد گچ طبله شده به حالت اولیه باز نمی‌گردد. از این رو می توان گفت سیستم کناف نیازی به صرف زمان برای خشک شدن ندارد و در فصول سرد مشکلات اجرایی کمتری دارد.

مقاومت در برابر عبور صدا

یکی از مشکلات ساختمان های نوساز عایق نبودن صدا و حرارت است که باعث مزاحمت برای واحدهای دیگر در آپارتمان است. با به کارگیری دیوارهای کناف می توان مقاومت در برابر عبور صدا را افزایش داده و با استفاده از عایق های پشم سنگ و پلی استایرن دیوارها را در برابر حرارت به راحتی عایق کرد.

از سیستم پانل های گچی کناف بدون سازه نیز استفاده می شود. در این حالت، پانل های گچی با استفاده از چسب پرلفیکس به عنوان پوشش روی دیوارهای سنتی نصب می شوند. بدین ترتیب فضایی خالی در پشت آن برای عایق کاری و عبور تاسیسات ایجاد می شود.

برای مطالعه مقاله های بیشتر با ما همراه باشید.

استفاده از کناف در ساخت و ساز

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *